Başbakan: İnsanlar hala kızgın


Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne yürürken; İnsanlar darbe gecesinin coşkusunu, hırsını hala taşıyor.” dedi.

“İNSANLAR HALA KIZGIN”

15 Temmuz’un yıl dönümünde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki etkinlik için Çengelköy’den yola çıkan Binali Yıldırım, kortejle birlikte yürürken açıklamalarda bulundu.

BAŞBAKAN’IN KONUŞMASI

Başbakan ve AK Parti Genel Başkan Vekili Yıldırım; “Sözün bittiği yerdeyiz. Coşkuyu, heyecanı, darbe gecesinin hırsını, kızgınlığını insanlar hala taşıyorlar. Bunların tek bir tercümesi var; bu alçaklar hukuk içerisinde hak ettikleri cezayı mutlaka alsınlar. Biz de diyoruz ki; ne yaparlarsa yapsınlar hukuk içerisinde hak ettikleri en ağır cezayı alacaklar. Biz bu ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde ’80 milyon vatandaşımız burada yaşamaya ahdettik. Bundan sonra da bu bayrağı kimse indiremeyecek, bu ezanları kimse dindiremeyecek.” diye konuştu.

Öte yandan Yıldırım, saat 20:46’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne geldi.

Bugün şehitlerimizi anmak ve şehitler makamının açılışını yapmak için buradayız. O gece burada 34 kahramanımızı şehit verdik. Evlalar vatan, millet için şehit düştü. Şehitlerimizin tamamı kalbimizde ebediyen yaşayacak. Acımız büyüktür ama boyun bükmüyoruz, bükmeyeceğiz. Kor ateşte olsa hüznümüzü yüreğimize gömecek, gözyaşlarımızı içimize akıtacağız. Alçakları sevindirmeyeceğiz. Vatan için, millet için, inanç, namus, şeref için canlarını seve seve veren şehitler bizden Fatiha, dua bekliyor. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutmayacağız. Onların aziz hatıralarını her zaman yaşatacağız.

Biz şehitlik mertebesini ölümsüz sayan bir inancın mirasçıyız. O yüzden şehitlerimizin bizim üzerimizde olduğunu düşünüyoruz. Bu değerleri son nefesimize kadar koruyacağız. Bugün açılışını yapacağımız ŞEhitler Makamı’nı şehitlerimizin aziz hatırasını yaşatmak için burada inşa ettik. Çevresini park haline getirdik; şehitlerimizi temsilen 250 selvi ve gül ağacı dikildi. Onların adı yer alıyor. Burayı ziyaret edip, selaları dinleyip onların isimlerini okuayabilecekler. Sadece bu antırlarla değil, şehitlerimizin isimlerini hikayelerini eserlerle yaşatmaya devam edeceğiz. Bütün şehitlerimizin mekanı cennet olsun, ruhları şad olsun.