Aydın’da caretta caretta’nın ölü bedenine ulaşıldı

0
199

Aydın’da caretta caretta’nın ölü bedenine ulaşıldı

DAHA ÖNCE TEDAVİSİ YAPILMIŞTI

Aydın’ın Didim ilçesinde caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası ölü bulundu.

AĞLARA TAKILIP BOĞULDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Altınkum Sahillerinde ölü bir caretta caretta cinsi deniz kaplumbağasını görenler, belediye ekiplerine bildirdi. Durumdan haberdar olan Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bağlı bir ekip, Didim’den kaplumbağayı alarak Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’ne (EKODOSD) götürdü.

DKMP personeliyle birlikte, ölü kaplumbağada inceleme yapıldı. Üzerinde bulunan TR-Y1615 numaralı markanın, Dalyan’da bulunan DEMAKER’de takıldığı belirlendi.

Aydın da caretta caretta nın ölü bedenine ulaşıldı #1

Daha önce misinalara takılarak bir uzvunu kaybettiği ortaya çıkan caretta caretta’nın iyileşince denize salındığı şimdi ise ağlara takılıp boğularak öldüğünün düşünüldüğü ifade edildi.

EKODOST Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, “Balıkçılar ağlarına ve paragatlarına takılan kaplumbağa gördüklerinde, ihbar etmeleri halinde bu canlıların hayatlarının kurtarılması sağlanacaktır. Duyarlı insanların çoğalması, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve turistik işletmelerin iş birliği yapması, bu sevimli canlıların sağlıklı bir şekilde yaşaması için çok önemlidir” dedi.

Aydın da caretta caretta nın ölü bedenine ulaşıldı #2

Aydın da caretta caretta nın ölü bedenine ulaşıldı #3

Aydın da caretta caretta nın ölü bedenine ulaşıldı #4

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz