Avrupa’nın en büyük teleskobu olacak olan DAG’ın aynası Erzurum’da

0
133

Avrupa’nın en büyük teleskobu olacak olan DAG’ın aynası Erzurum’da

6 SAATTE KONAKLI DAĞI’NA ÇIKARILACAK

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) Müdürlüğü bünyesinde yürütülen DAG Projesi, Türkiye’nin en büyük çaplı (4 m) hem görsel (VIS) hem de yakın kırmızı ötesi (NIR, <3 micron) bölgede gözlem yapacak teleskobuyla, astronomi, astrofizik ve uzay bilimleri alanlarında uluslararası düzeyde projelerin ve ortak çalışmaların yürütüleceği büyük gözlemevi kurulmaya devam ediyor.

KIŞIN PERFORMANS TESTLERİ BAŞLAYACAK

Bu kapsamda sona gelinen gözlemevinin en önemli parçalarından birisi olan 4 metre çapında 4.7 ton ağırlığındaki aynası ise Erzurum’a ulaştı.

REKTÖR ÇOMAKLI, DUYGUSAL ANLAR YAŞADI

2023 VİZYONU VE MİLLİ UZAY PROGRAMI’NIN BİR PARÇASI

2012 yılında yapımına Erzurum Konaklı Dağında başlanan Doğu Anadolu Gözlemevinin Rusya’da yapılan teleskop aynası Moskova’dan havalanan dünyanın en büyük kargo uçaklarından birisi olan Antonov An-124 ile Erzurum’a getirildi. Sabahın ilk ışıkları ile Konaklı Dağına çıkartılacak olan aynanın 6 saatlik taşınma süresi olacak.

Avrupa nın en büyük teleskobu olacak olan DAG ın aynası Erzurum da #1

Taşınmanın ardından bu kış döneminde hem yalıtım hem de performans testlerine başlanılacak ve iklimlendirme – soğutma – toz yalıtım sistemleri kurulumu ve inşaatın da tüm hızıyla devam etmesi hedefleniyor.

Avrupa nın en büyük teleskobu olacak olan DAG ın aynası Erzurum da #2

Aynanın sorunsuz olarak Erzurum’a gelmesi üzerine Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ise gözyaşlarına boğuldu. Duygu dolu anlar yaşayan Çomaklı, “Duygulanmamak elde değil çok fazla emek verdik” dedi.

Avrupa nın en büyük teleskobu olacak olan DAG ın aynası Erzurum da #3

Çomaklı ayrıca, çalışmaların başarıyla sürdüğünü kaydederek, şunları söyledi: “Milli Uzay Programının bir parçası olan ve ülkemizin 2023 vizyon projeleri arasında yer alan Doğu Anadolu Gözlemevinde (DAG) kurulum süreci, pandemi koşulları başta olmak üzere coğrafik ve atmosferik çalışma şartlarına rağmen, Üniversitemiz Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) tarafından başarıyla yürütülüyor. Şubat ayının başında İtalya’dan yola çıkan ve alınan özel izinler ile Gümrük Müdürlüğündeki resmi işlemlerin ardından 26 Şubat’ta Erzurum’a getirdiğimiz 100 ton ağırlığındaki DAG teleskobunun ardından Gözlemevimizin aynası da bugün şehrimize ulaştı. Rusya’da bulunan DAG Teleskobunun 4 metre çaplı aynasının optik testleri DAG teknik ekibinin katılımıyla Moskova’da yapıldı ve testlerden başarıyla geçti. Rektörlüğümüzce sağlanan finansal destek sayesinde, 3 ay gibi kısa bir sürede DAG yerleşkemizin yolunu ıslah ettik ve Erzurum’a uçakla gelen 4 metre çaplı, Türkiye’nin en büyük teleskop aynasını karayoluyla taşımak için hazır hale getirdik.”

Avrupa nın en büyük teleskobu olacak olan DAG ın aynası Erzurum da #4

Avrupa nın en büyük teleskobu olacak olan DAG ın aynası Erzurum da #5

Avrupa nın en büyük teleskobu olacak olan DAG ın aynası Erzurum da #6

Avrupa nın en büyük teleskobu olacak olan DAG ın aynası Erzurum da #7

Avrupa nın en büyük teleskobu olacak olan DAG ın aynası Erzurum da #8

Avrupa nın en büyük teleskobu olacak olan DAG ın aynası Erzurum da #9

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz