Atina’dan Türkiye – Kıbrıs ilişkilerinde hadsizlik


Kıbrıs Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon faaliyetleri üzerinde hak sahibi olmayı dileyen Atina, Türkiye engeliyle karşılaşınca haddini aştı.

YUNANİSTAN RAHATSIZ

Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de ilan ettiği Münhasır Ekonomik Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’de ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge’de (MEB) yürüttüğü gaz ve petrol arama faaliyetlerine Türkiye tarafından sert tepki verilmesi Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nı rahatsız etti.

YASA DIŞI FAALİYET SUÇLAMASI

Bölge’de (MEB) yürüttüğü gaz ve petrol arama faaliyetlerine sert tepkisinin ardından, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan da sert bir açıklama geldi.

“KIBRIS RUM KESİMİ, İSTİKRAR KAİDESİ”

Atina'dan Türkiye - Kıbrıs ilişkilerinde hadsizlik

TÜRKİYE: KUZEY KIBRIS’IN TEPKİSİNİ DESTEKLİYORUZ

Yunan Dışişleri’nin açıklamasında “Türkiye’den daha fazla yasadışı faaliyette bulunmaktan geri durmasını ve uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine uymasını talep ediyoruz.” denildi.

Türkiye’nin davranışlarının AB’ye aday bir ülkeye uymadığını dile getiren Yunan Dışişleri’ne göre “Kıbrıs, serinkanlı ve temkinli duruşuyla bölgede istikrar kaidesi rolü oynadığını bir kez daha teyit etti.”

Türk Dışişleri ise ‘Kıbrıs Türk halkının bu konudaki haklı endişelerini paylaştıklarını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tepkisini desteklediklerini, birlikte gerekli adımları atmaya kararlı olduklarını ifade etmişti.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Türk savaş gemilerini, MEB’deki 3 numaralı parsele İtalyan sondaj gemisi Saipem 12000’in gitmesini engellediğini öne sürmüştü.