Asgari ücrette 3. toplantı sona erdi

0
84

Asgari ücrette 3. toplantı sona erdi

PAZARLIKTA İLK TEKLİFLER BELLİ OLDU

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği asgari ücret zammı görüşmelerinde üçüncü tur bugün gerçekleşti.

TİSK 3 BİN 100, TÜRK-İŞ 3 BİN 900

Sabah saat 10.00’da başlayan ve yaklaşık 3 saat süren toplantı Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ev sahipliğinde yapıldı.

KARAR DÖRDÜNCÜ TOPLANTIDA

Bu görüşmede masada Çalışma Genel Müdürlüğü ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan gelen veri ve raporlar vardı.

TÜRK-İŞ: SONUÇ ALMAMIZ MÜMKNÜ GÖRÜNMÜYOR

Toplantının sona ermesiyle Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat ve TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç kameraların karşısına geçti.

TİSK: ÇALIŞANLARIMIZI ENFLASYONA KARŞI KORUYACAĞIZ

Görüşmeye ilişkin bilgi vererek ilk teklifleri açıklayan Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, “Parametrelerle rakamları bir araya getirip karşılaştırdık. Bu rakamlara göre Türk-İş ve TİSK arasında belirli itirazlar var. Türk-İş diyor ki ‘Bu rakamlar kalori hesabına göre yapılıyor. Biz daha farklı bir kalıba göre farklı ücretler belirliyoruz.’ TİSK’ te diyor ki ‘Türkiye’de işçiler sadece ağır içşi olarak çalışmıyor, Türkiye’nin ortalamasının alınması gerekiyor.’ Buna ilişkin buradaki parametlereleri esas alarak belli hesaplar yaptık.

“3 KONUDA ANLAŞABİLDİK”

Bu 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre hesapladığımız zaman değişiyor. TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. Türk- İş 3 bin 567 liraya diyor ki ‘ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim bu da 3 bin 900 liranın altın düşmez.’” ifadelerini kullandı.

“DENGELİ VE ADİL BİR ÜCRET TESPİT ETMELİYİZ”

Buna göre işveren temsilcisinin teklifi 3 bin 100, işçi temsilcisinin teklifi ise 3 bin 900 TL oldu.

Asgari ücretteki yeni tutarın dördüncü toplantıda belirleneceğini vurgulayan Önder, “Son toplantı için henüz net bir tarih yok.” ifadesini kullandı.

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat ise “İşveren kesimiyle uzlaşmazlıklarımızı gideremedik. Sonuç almamız mümkün görünmüyor. Geldiğimiz noktada olumlu bir sonuç sağlayamadık. Çalışanların refah seviyesini artıracak bir rakam telaffuz edemedik.” dedi.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da şunları söyledi:

“Enflasyona karşı çalışanlarımızı koruyacağız.

TÜRK-İŞ ve TİSK olarak üç konuda mutabakata vardık. Birincisi SGK işçi primlerinin 5 puan olarak revize edilmesi. İkincisi iseMilk günden bu yana dile getirdiğimiz birinci vergi diliminin brüt asgari ücret seviyesine çekilmesi. Üçüncüsü ise asgari ücret desteğinin yüzde 6 olarak uygulanması. Toplu sözleşme olmayan yerlerde ise yüzde 3 olarak uygulanması üzerinde mutabakat var.

Son toplantıya kadar müzakereler devam edecek. Umarım dengeli adil ve doğru bir asgari ücreti tespit ederiz. Yıl sonu enflasyonunu üç aşağı beş yukarı tahmin ediyoruz onun üzerinden görüşmelerimize devam edeceğiz.”

Asgari ücrette 3. toplantı sona erdi #1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz