Antony Blinken: Zelensky öldürülürse Ukrayna’nın planları var

0
96

Antony Blinken: Zelensky öldürülürse Ukrayna’nın planları var

“ÖLDÜRÜLÜRSE UKRAYNALILARIN PLANLARI VAR”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Amerikan CBS kanalına konuştu.

“SAVAŞ UÇAĞI KONUSUNDA GÖRÜŞÜYORUZ”

Blinken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin geleceğini ve Rusya-Ukrayna savaşını değerlendirdi.

“POLONYA’NIN SAVAŞ UÇAĞI VERMESİ NATO KARARI DEĞİL”

Blinken, Zelensky’nin görüştüğü liderlere birkaç kez “bu son görüşmemiz olabilir” dediğini hatırlatan sunucunun, “Eğer Rusya Zelensky’i öldürürse bunun karşılığı ne olacak? Ukrayna’da onun başında olmadığı bir yönetimi desteklemek için bir acil durum planınız var mı?” şeklindeki sorusuna, “Ukraynalıların bunun için şu anda detayına girmeyeceğim planları mevcut, ancak şunu söyleyebilirim ki biz yönetimin şu ya da bu şekilde devamını isteriz.” diye yanıt verdi.

Antony Blinken: Zelensky öldürülürse Ukrayna nın planları var #1

Öte yandan Blinken, ABD ile Polonya arasında Ukrayna ordusuna savaş uçağı temini noktasında nasıl bir iş birliği olduğuna yönelik soruya cevap verirken, Washington ile Varşova arasında bu konuda çok yakın bir görüşme trafiği olduğunu söyledi.

Blinken, “Şu anda Polonyalı dostlarımızla Ukraynalılara bu savaş uçaklarını temin etmeleri durumunda nasıl envanterlerini yeniden doldurabileceğimiz konusunda konuşuyoruz. Bu konuda aktif bir görüşme trafiğindeyiz.” diyerek sürecin hızlı ilerlediğine işaret etti.

Uçuşa yasak bölge oluşturulması gibi bir planın sahada mümkün olmadığını hatırlatan Blinken, Ukrayna’nın kendisini Rusya’ya karşı savunabilmesi içinse ellerinden gelen tüm desteği vereceklerini dile getirdi.

Öte yandan NBC kanalında aynı konuyla ilgili soruları yanıtlayan Blinken, Polonya’nın Ukrayna’ya Mig-22 ve Su-25 gibi Sovyet dönemi savaş uçakları vermesinin Polonya’nın kendi kararı olacağını ve bunun bir NATO kararı olmayacağını vurguladı.

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, dünkü haberinde, ABD yönetiminin Polonya ile “Ukrayna’ya savaş uçağı vermesi” karşılığında bu ülkeye Amerikan F-16’larının verilmesi konusunda görüştüğünü yazmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz