Antony Blinken: Grönland’ı satın almak istemiyoruz

0
124

Antony Blinken: Grönland’ı satın almak istemiyoruz

GRÖNLAND’A GİTTİ

Donald Trump, ABD Başkanlığı döneminde yaptığı açıklamada, zengin yer altı rezervlerinin bulunduğu Grönland’ı satın almak istediklerini açıklamıştı.

“DOĞRU OLDUĞUNU TEYİT EDEBİLİRİM”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Danimarka ile krize neden olan konuya ilişkin açıklama yaparak, dünyanın en büyük adası olan Danimarka Krallığı’na bağlı özerk bölge Grönland’ı satın almak istemediklerini belirtti.

BÜYÜK BÖLÜMÜ BUZLA KAPLI

Arktik ülkeleri dışişleri bakanları toplantısı dolayısıyla İzlanda’nın başkenti Reykjavik’i ziyaretinin ardından Grönland’a geçen Blinken, burada, 2019’da dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın satın almak istediğini belirttiği Grönland’a ilişkin, yeni ABD Başkanı Joe Biden’ın tutumunu anlattı.

“BLINKEN AÇIKÇA BELİRTTİ”

Blinken, bir muhabire, Biden yönetiminin bu adayı satın almak istemediği iddialarına ilişkin, “Bunun doğru olduğunu teyit edebilirim.” yanıtını verdi.

TRUMP’IN GRÖNLAND AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakan Blinken, ayrıca Grönland’ın başkenti Nuuk’ta bir ABD konsolosluğunun yeniden kurulması konusunu da gündeme getirerek, Biden yönetiminin, iklim değişikliğinden başlayarak çeşitli alanlarda ada ile iş birliğini artırmayı umduğunu söyledi.

Antony Blinken: Grönland ı satın almak istemiyoruz #1

Kuzey Kutbu’nda Danimarka’ya bağlı özerk bölge olan Grönland’ın, güney ve batıdaki küçük bir kıyı kısmı hariç büyük bölümü buzla kaplı bulunuyor.

“Yeşil ülke” anlamına gelen Grönland, 2 milyon 166 bin kilometrekare ile Türkiye’nin yaklaşık 3 katı yüz ölçümüne sahip ve adada yaklaşık 57 bin kişi yaşıyor.

Danimarka’dan 1979 yılında özerklik alan Grönland, dışişleri, güvenlik ve mali konularda hala Danimarka’ya bağlı bulunuyor ve 179 sandalyeli Danimarka Parlamentosu Folketing’de 2 parlamenter ile temsil ediliyor.

Antony Blinken: Grönland ı satın almak istemiyoruz #2

Danimarka Dışişleri Bakanı Pele Broberg, çarşamba günü yaptığı açıklamada, stratejik önemi nedeniyle Grönland hakkında spekülasyon olduğunu ancak Blinken’ın ziyaretinin “gayrimenkul anlaşması” olarak görülmediğini söyledi.

Broberg, “Bir gayrimenkul anlaşması, üzerinde hiçbir şey olmayan arazi anlamına gelir, üzerinde kimse yoktur. Bakan Blinken, Grönland’da, Kuzey Kutbu’nda yaşayan insanlar için burada olduğunu açıkça belirtti.” ifadelerini kullanmıştı.

Antony Blinken: Grönland ı satın almak istemiyoruz #3

Grönland’da uranyum başta olmak üzere altın ve değerli taşların yanı sıra petrol ve gaz rezervleri de yer alıyor.

2019 yılında dönemin ABD Başkanı Donald Trump, Grönland’ı satın almak istediklerini belirtmiş, konu Danimarka ile ABD arasında kısa süreli diplomatik krize neden olmuştu.

Diplomatik gerilim nedeniyle Trump, Danimarka’ya yapacağı resmi geziyi iptal etmişti.

Antony Blinken: Grönland ı satın almak istemiyoruz #4

Antony Blinken: Grönland ı satın almak istemiyoruz #5

Antony Blinken: Grönland ı satın almak istemiyoruz #6

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz