Antonio Guterres: Afganistan kontrolden çıktı

0
92

Antonio Guterres: Afganistan kontrolden çıktı

“AFGANİSTAN KONTROLDEN ÇIKTI”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, bugün New York’taki BM Genel Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

241 BİN KİŞİ KAÇMAK ZORUNDA KALDI

Afganistan’ın büyük ölçüde kontrolden çıktığını Guterres, Taliban’ı saldırıları derhal durdurmaya ve “iyi niyetle” müzakere etmeye çağırdı.

TARAFLARA ÇAĞRI YAPTI

Guterres yaptığı açıklamada, Taliban’ın kontrolleri altındaki alanlarda, özellikle kadınları ve gazetecileri hedef alan ciddi kısıtlamaların belirtilerinden oldukça rahatsız olduğunu belirterek, “Afganistan’daki kadınların zor kazanılmış haklarının ellerinden alındığını görmek özellikle dehşet verici ve yürek parçalayıcı” dedi.

Antonio Guterres: Afganistan kontrolden çıktı #1

Guterres, Taliban ve Afgan güvenlik güçleri arasındaki mücadelenin şehirlerde “büyük zarara yol açtığını” belirterek, en az 241 bin kişinin evlerinden kaçmak zorunda kaldığını, hastanelerin dolup taştığını, gıda ve tıbbi malzemelerin azaldığını söyledi.

Guterres yaptığı açıklamada, “Tüm tarafları, çatışmanın ağır bedeline ve siviller üzerindeki yıkıcı etkisine dikkat etmeye çağırıyorum” diyerek, artık saldırıyı durdurmanın zamanı geldiğini ve müzakerelere başlamanın gerektiğini söyledi.

Guterres, BM’nin bir barış anlaşmasına katkıda bulunmaya ve tüm Afganların haklarını kazanmaya kararlı olduğunu belirterek, “Yardımın son derece önemli olduğu bir anda ihtiyacı olanlara yardım ulaştırmayı çok istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Antonio Guterres: Afganistan kontrolden çıktı #2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz