Antalya’da cinsel saldırıya uğradıktan sonra engelli kaldı

0
172

Antalya’da cinsel saldırıya uğradıktan sonra engelli kaldı

KAMERA KAYITLARI SİLİNDİ

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde, 30 Eylül 2019 tarihinde, bir eğlence merkezinde çalışan 1 çocuk annesi 29 yaşındaki Çiğdem Y., mesai sonrası patronunun söylemesiyle M.K. isimli müşterinin aracına binerek taksi durağına bırakılmak üzere yola çıktı.

DURUŞMA ERTELENDİ

İddiaya göre M.K., araçtan inmesine izin vermediği Çiğdem Y.’yi darbederek bölgedeki iki katlı bir marangozhaneye götürdü.

16 YIL 9 AY HAPİS CEZASI

Burada kadına şiddetini sürdüren M.K., Çiğdem Y.’nin kıyafetlerini zorla çıkardı. Cep telefonu ile annesi Hülya B.’yi arayan genç kadın, “Anne ben ölüyorum. Çocuğuma iyi bak.” dedikten sonra M.K., kadının elinden telefonu alıp cinsel saldırıda bulundu.

BÖLGE İDARE MAHKEMESİ CEZAYI 8 YIL ARTIRDI

Hülya B.’nin aramaları sonrası telefonu açan M.K., “Şu an kızına tecavüz ediyorum.” dedikten sonra telefonu kapattı.

“KIZIMI BU DURUMA GETİRENLERİN HAK ETTİĞİ CEZAYI ALMASINI İSTİYORUM”

Uzun süre cinsel saldırıya maruz kalan Çiğdem Y.’yi M.K., ardından bilmediği bir yerde bırakarak ayrıldı.

“SÜREKLİ ARAYA BİRİLERİNİ SOKARAK ARATTIRDILAR”

Olayı polise bildiren Çiğdem Y.’nin uğradığı saldırı, doktor raporuna da yansıdı.

“ÇOCUĞU ŞU AN 2. SINIFA GİDİYOR”

Gözaltına alınan M.K. ile G.K., üzerlerine atılan suçlamaları kabul etmediklerini, kendilerine iftira atıldığını iddia etti.

Olay gününe ait iş yeri güvenlik kameralarını inceleyen polis, olayın gerçekleştiği tarih ve saat aralığını gösteren kamera kayıtlarının silindiğini belirledi. Yapılan çalışma sonucu olay anına ilişkin bir kısım kamera kayıtlarına ulaşıldı.

Antalya’da cinsel saldırıya uğradıktan sonra engelli kaldı #1

M.K. ile G.K., çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Soruşturma devamında, 2 şüpheli hakkında Antalya 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Savcı, kamera kayıtları, doktor raporu, olay yeri inceleme ve Adli Tıp Kimya İhtisas Daire Başkanlığı’nın analiz raporlarının şikayetçinin iddialarını destekler nitelikte ve şikayeti ile uyumlu olduğuna dikkat çekerek, “Şüpheliler M.K. ve G.K.’nin uyuşturucu maddeyi müştekiye zorla vererek müştekinin direncini kırmak sureti ile üzerlerine atılı ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçunu işledikleri, ayrıca M.K.’nin müştekinin parasını zorla alarak ‘nitelikli yağma’ suçunu işlediği kanaatine varılmıştır.” dedi.

Antalya 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan tutuksuz sanıklar, üzerlerine atılı suçu kabul etmediklerini söyleyerek beraatlerini istedi. Mahkeme, duruşmayı erteledi.

11’inci Ağır Ceza Mahkemesi devam eden duruşmalarda savcı, esas hakkındaki mütalaasında, suçun ses ve kamera kayıtlarıyla sabit olduğunu belirterek, sanığın ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘hakaret’ suçlarından 40 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, M.K.’yi ‘cinsel saldırı’ suçundan 12 yıl, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 4 yıl 6 ay ve ‘hakaret’ suçundan da 3 ay olmak üzere toplam 16 yıl 9 ay hapisle cezalandırdı.

Çiğdem Y.’nin avukatları cezayı az buldu.

Dava Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşındı. Geçtiğimiz temmuz ayında, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6. Ceza Dairesi, davayı yeniden gördü ve sanığa ‘cinsel saldırı’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından verilen cezaları kaldırdı. Sanık M.K., ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 17 yıl hapse, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan da 7 yıl 6 ay hapse çarptırıldı.

Adli sürecin devam ettiğini belirten anne Hülya B., son mahkemede sanık hakkında 25 yıl ceza verildiğini ve davanın Yargıtay’a taşındığını söyledi. 3 Mart’ta tekrar duruşmanın olacağını aktaran Hülya B., “Kızımın bu duruma gelmesindeki sebep olan kişilerin hak ettiği cezayı almasını istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Antalya’da cinsel saldırıya uğradıktan sonra engelli kaldı #2

Kızının cinsel saldırı olayını kaldıramadığından dolayı intihar girişiminde bulunduğunu söyleyen Hülya B., şu ifadeleri kullandı:

“Kızım bunları kaldıramadı. Çünkü sürekli araya birilerini sokarak arattırdılar. Arayı bulmak için kızıma psikolojik baskı uyguladılar. Hep gitmek istediğini söylüyordu. Bu baskılar onun psikolojisini bozdu ve hayatına son vermek istedi. Yaklaşık 1,5 yıldır yatakta yatıyor. 25 yıl verildi ama bu saatten sonra müebbet bile verilse, kızım ne kadar eskisi gibi olabilecek.

Bizi duyduğuna inanıyorum. İçinde yaşadığı acısından dolayı gözyaşı döküyor. Oğlunun ve benim sesimi duyuyor. Hayat doluydu. Çocuğu şu anda 2. sınıfa gidiyor. Torunum, ‘Arkadaşlarımın annesi, çocuklarının ellerinden tutuyor. Benim annem ne zaman beni okula götürecek’ diyor. ‘Annen senin için iyileşip kalkacak’ diyorum.”

Hülya B., kızının giderlerinin oldukça fazla olduğunu ve bu giderlerinin maddi durumunu zorladığını da belirterek desteğe ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Antalya’da cinsel saldırıya uğradıktan sonra engelli kaldı #3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz