Almanya: Afganistan’da Taliban yönetime gelirse yardımları keseceğiz

0
91

Almanya: Afganistan’da Taliban yönetime gelirse yardımları keseceğiz

“TEK KURUŞ GÖNDERMEYİZ”

Afganistan’da Taliban’ın son olarak Gazne’nin merkezini ele geçirmesinin ardından Avrupa’dan yeni açıklama geldi.

“ABD ÇEKİLDİĞİ İÇİN BİZ DE ÇEKİLDİK”

Afganistan’dan kıtaya olası bir Afgan göçünden endişe duyulurken, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Afganistan’da ülke yönetiminin Taliban’a geçmesi durumunda bu ülkeye yaptıkları maddi yardımları keseceklerini duyurdu.

AFGANLARIN SINIR DIŞI EDİLME KARARININ ASKIYA ALINMASI

Maas, Alman ZDF kanalına yaptığı açıklamada, “Taliban’ın ülke yönetimini ele alması durumunda, şu anda yılda 430 milyon euro civarında olan Alman kalkınma yardımından ‘tek kuruş’ göndermeyiz.” dedi.

Alman ordusunun Afganistan’dan çekilmesinin ABD’nin çekilmesinin bir sonucu olduğuna işaret eden Maas, “ABD silahlı kuvvetleri ve NATO dışında askeri varlığın bir anlamı olmazdı.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya: Afganistan da Taliban yönetime gelirse yardımları keseceğiz #1

Almanya olarak Afganistan’da daha uzun süre kalmayı hedeflediklerini belirten Maas, ancak NATO dışına çıkıp bunu tek başlarına yapamayacaklarını söyledi.

Maas, Afganistan’da kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle sığınma başvuruları kabul edilmeyen Afganları sınır dışı etme kararını da değerlendirdi. Alman bakan, “Afganistan’daki güvenlik durumu izin verirse, sınır dışı edilecekler. Ne yazık ki şu andaki durumda bu mümkün değil.” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz