ABD’li Müslüman kuruluşlardan Biden’ın bayram programına boykot

0
224

ABD’li Müslüman kuruluşlardan Biden’ın bayram programına boykot

“BİDEN’IN BAYRAM KUTLMAMASINA KATILMIYORUZ”

ABD Başkanı Joe Biden’ın, İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarını meşru müdafaa olarak gören açıklamaları sonrası, ülkesindeki Müslüman toplum örgütlerinden tepkiler gelmeye devam ediyor.

“İSRAİL’İN SUÇLARINI FİLİSTİN HALKINA YÜKLEME CÜRETİNDELER”

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), Filistin İçin Amerikalı Müslümanlar (AMP) ve Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) gibi 30’dan fazla Müslüman STK bir bildiri yayınladı.

“ABD, İSRAİL’E HEM MADDİ HEM DE SİYASİ DESTEK VERİYOR”

Bildiride, Müslüman STK’ların, 16 Mayıs Pazar günü Biden yönetiminin Müslüman toplum için düzenleyecekleri çevrim içi bayram kutlamasına, “İsrail’in Filistin halkına uyguladığı baskı ve şiddet karşısında İsrail yanlısı açıklamalarda bulunmakla yetinmesinden dolayı” katılmama kararı aldıkları belirtildi.

“FİLİSTİNLİLERİN ÖLDÜRÜLMESİNİ HAKLI BULAN BİR BAŞKANLA BAYRAM KUTLAMAYIZ”

ABD li Müslüman kuruluşlardan Biden ın bayram programına boykot #1

Açıklamada, “Başkan Biden’ın, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ve Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın Filistin halkının maruz kaldığı baskıya ilişkin son açıklamalarını çirkin ve suça dahil olmak şeklinde değerlendiriyoruz. İfadeler, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve içeride ibadet eden Müslümanlara yönelik saldırısını, Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesinde gerçekleşen sürgünleri ve halihazırda yüzlerce kişinin canına mal olan Gazze kuşatmasını tamamen görmezden gelmekle kalmıyor, aynı zamanda suçu mağdur Filistin halkına yükleme cüreti gösteriyor.” ifadelerine yer verildi.

ABD li Müslüman kuruluşlardan Biden ın bayram programına boykot #2

ABD hükümetinin yılda en az 3,8 milyar dolarlık yardımla Filistin’deki yasa dışı işgale ortak olduğuna değinilen açıklamada, “ABD hükümeti, koşulsuz mali desteğinin yanında, İsrail’e siyasi koruma sağlayarak Filistin söylemini bastırıyor. BM’nin ve insan hakları gruplarının ırkçı İsrail rejiminin zulmünü kınamak için eyleme geçmesini engelliyor.” değerlendirmesine yer verildi.

ABD li Müslüman kuruluşlardan Biden ın bayram programına boykot #3

Boykot için imza kampanyası linkinin de paylaşıldığı açıklamanın devamında, “Filistin’de kardeşlerimizin öldürülmesini haklı çıkaran bir Başkan ile bayram kutlamamız mümkün değil. Beyaz Saray’ın kutsal bayram kutlamalarımızı Filistin halkı pahasına siyasi çıkar için kullanmasına izin vermeyeceğiz. Filistin’deki, ABD’deki ve dünyanın dört bir yanındaki Müslümanları bu Beyaz Saray etkinliğini boykot etmeye çağırıyoruz.” denildi.

ABD li Müslüman kuruluşlardan Biden ın bayram programına boykot #4

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz