ABD’den MİT TIR’ları açıklaması


ABD Büyükelçiliği’nden MİT TIR’ları iddianamesiyle ilgili yapılan açıklamada “Savcılık bizden bilgi istemedi” denildi.

“İLETİŞİME GEÇİLMEMİŞTİR”

Büyükelçiliğin twitter hesabından yapılan açıklamada, “MİT TIR’larının durdurulması’ olayları sırasında, ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’nun Fethullah Gülen’e yakın kişiler tarafından telefonla arandığına dair basında çıkan haberleri takip etmekteyiz. Basında yer alan haberlerin aksine, bu hususla ilgili olarak büyükelçilik ve başkonsolosluktan herhangi bir bilgi talebinde bulunulmamış ya da savcı tarafından bu temsilciliklerimizle iletişime geçilmemiştir” denildi.

SAVCILIK’TAN KARŞI AÇIKLAMA

Açıklamada, “Büyükelçilik ve başkonsolosluk, söz konusu iddiaları doğrular nitelikte hiçbir bilgiye sahip değildir. ABD Adalet Bakanlığı ve ABD’nin diğer ilgili kurumları, geçtiğimiz yıl meydana gelen darbe girişiminin araştırılması ve faillerin adalete teslim edilmesi hususunda Türk mevkidaşlarıyla yakın iletişim halinde çalışmaya devam edecektir” ifadeleri yeraldı.

Öte yandan Habertürk’ün savcılık kaynaklarına dayandırdığı habere göre; Savcılık 30 Haziran’da postayla cevabını istediği soruları yolladı. Bu sorular ise 15:26’da ABD Büyükelçiliği’ne ulaştı.

ABD'den MİT TIR'ları açıklaması