ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

0
247

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ÖLÜ OLARAK BULUNDU

ABD’de 2020’de Washington’da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu.

BAL ARISINDAN DAHA UZUN VE ZEHİRLİ İĞNESİ VAR

7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ürünleri ve yerel böcekler için tehlike arz ederken, insanlarda çeşitli hastalıklara neden olabildiği için bulunan yuva imha edilmişti.

”BÖYLE BİR NÜFUSU KANITLAYACAK YETERLİ KANIT YOK”

ABD’de 2021 yılının ilk Asya dev eşek arısı, Haziran ayı başlarında Seattle kenti yakınlarında bir Washington eyaleti sakini tarafından ölü bulundu.

Washington Eyaleti Tarım Departmanı’ndan uzman Sven Spichiger, katil eşek arısı lakaplı ölü böceğin normalden daha erken ortaya çıktığını belirtti.

ÇEVRE, EKONOMİ VE HALK SAĞLIĞI İÇİN TEHLİKELİ

ABD de 2021 in ilk katil eşek arısı görüldü #1

2020’DE FENOMEN HALİNE GELDİ

Bununla birlikte, ABD’de ilk kez 2019 yılında tespit edilen Asya dev eşek arıları, protein için yerel arı kovanlarına ve tarım ürünlerine saldıran istilacı bir tür.

İnsanlara veya evcil hayvanlara yalnızca tehdit edildiklerinde saldırıyorlar. Ancak iğneleri bal arısınınkinden daha uzun ve daha zehirli.

ABD de 2021 in ilk katil eşek arısı görüldü #2

Ancak, ölü eşek arısının renkleri Washington’da görülen eski eşek arılarından farklı olduğu için uzmanlar onun önceki yıllarda tanımlanan diğer dev eşek arılarından farklı olabileceğini düşünüyor.

Spichiger, “Tek bir ölü örneğin bir popülasyonu göstermediğini netleştirmek istiyorum. Bu nedenle bazı ekstra önlemler alacağız ve bölgede tuzaklar kuracağız. Ama şu anda, böyle bir nüfusun var olduğunu destekleyecek yeterli kanıt yok” açıklaması yaptı.

ABD de 2021 in ilk katil eşek arısı görüldü #3

Diğer taraftan, eşek arısının bulunmasından sadece birkaç gün önce, Washington Eyaleti Ulaştırma Departmanı, dev hayvanlar için eyalet genelinde bin 200 tuzak kuracağını duyurdu.

Tarım Departmanı ise, “Eğer katil arılar, yerleşirse bu durum eyalet genelinde çevre, ekonomi ve halk sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olacak” dedi.

ABD de 2021 in ilk katil eşek arısı görüldü #4

Öte yandan, 2020’de Washington eyaletinin Kanada sınırına yakın kısmında, dev bir eşek arısı yuvası bulundu ve başarıyla ortadan kaldırıldı. Ancak bilim insanları, çevrede daha fazla yuva olduğuna inandıklarını söyledi.

Katil eşek arısı, arı kovanlarına saldırdıktan sonra bal arılarının başını kesme ve bal arısı larvalarını yavrularına yedirtmeleri nedeniyle 2020’de viral bir fenomen haline geldi.

Birçok kişi, onları koronavirüs pandemisi ile birlikte yıl boyunca meydana gelen kötü şeylerin devam eden listesine dahil etti.

ABD de 2021 in ilk katil eşek arısı görüldü #5

ABD de 2021 in ilk katil eşek arısı görüldü #6

ABD de 2021 in ilk katil eşek arısı görüldü #7

ABD de 2021 in ilk katil eşek arısı görüldü #8

ABD de 2021 in ilk katil eşek arısı görüldü #9

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz