ABD, Afganistan’dan çekiliyor: Yüzde 20 tamamlandı

0
104

ABD, Afganistan’dan çekiliyor: Yüzde 20 tamamlandı

115 ASKERİ NAKLİYE UÇAĞININ YÜKÜ KADAR MALZEME ÇEKİLDİ

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecinin yaklaşık yüzde 20 oranında tamamlandığını belirtildi.

11 EYLÜL’E KADAR TAMAMLANACAK

Açıklamada, “ABD Merkez Komutanlığı, tüm geri harekat sürecinin yüzde 13-20’sinin tamamladığını tahmin ediyor.” denildi.

3 BİN 500’E YAKIN ASKERİ VAR

ABD ve NATO’nun Afganistan’dan çekilme süreci 1 Mayıs’ta resmi olarak başlamıştı.

CENTCOM, ABD Savunma Bakanlığının ABD Başkanı Joe Biden’ın çekilme kararının ardından bu yana 115 adet C-17 tipi askeri nakliye uçağının yüküne eşdeğer malzemeyi geri çektiğini ifade ederek, 5 binden fazla ekipmanın imhası için Savunma Lojistik Ajansına teslim edildiğini aktardı.

CENTCOM ayrıca, ABD’nin 5 askeri tesisin kontrolünü de Afganistan ordusuna devrettiğini açıkladı.

Biden, 14 Nisan’da ABD’nin 1 Mayıs’tan itibaren Afganistan’dan geri çekilmeye başlayacağını ve sürecin Dünya Ticaret Merkezi, İkiz Kuleler ve Pentagon’a yönelik terör saldırılarının 20. yıl dönümü olan 11 Eylül’e kadar tamamlanacağını duyurmuştu.

ABD’nin ardından NATO tarafından yapılan açıklamada ise, “Birliklerimiz birlikte Afganistan’a gitti, şimdi birlikte çıkıyoruz.” denilmişti.

ABD’nin Afganistan’da 2 bin 500 ile 3 bin 500 civarında, NATO’nun ise 7 bin 500 civarındaki askerinin bulunduğu tahmin ediliyor.

ABD, Afganistan dan çekiliyor: Yüzde 20 tamamlandı #1

ABD, Afganistan dan çekiliyor: Yüzde 20 tamamlandı #2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz