5 soruda TURKOVAC ile ilgili merak edilenler

0
133

5 soruda TURKOVAC ile ilgili merak edilenler

3 HAFTALIK SÜREÇ BAŞLADI

Türkiye’nin yerli inaktif koronavirüs aşı adayı TURKOVAC ile ilgili acil kullanım onayı başvurusu yapıldı.

OLUMLU SONUÇ ÇIKARSA SERİ ÜRETİM BAŞLAYACAK

Onay için değerlendirme ve inceleme sürecinin birkaç hafta sürmesi bekleniyor.

1- ÇALIŞMALAR NE ZAMAN BAŞLADI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşının yıl bitmeden yaygın kullanıma girmesinin ümit edildiğini açıkladı.

2- KLİNİK ÇALIŞMALARIN ÖNEMİ NEDİR?

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na (TİTCK) yapılan bu başvuru sonrasında, TURKOVAC’ın acil kullanım onayını alması en az 3 haftalık süreci gerektirecek.

3- ACİL KULLANIM ONAYI BAŞVURUSU VE DEĞERLENDİRME SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Bu sürecin olumlu sonuçlanması durumunda aşının seri üretimine geçilecek. Sağlık Bakanlığı, TURKOVAC’ın seri üretiminin Türkiye’de iki tesiste yürütülmesini planlıyor.

4- VARYANTLARA KARŞI ETKİN Mİ?

Türkiye’nin “kendi aşısını üreten ülke” olarak salgınla mücadelede elini güçlendirmesi ve aşıyı tüm insanlığın kullanımına sunması açısından da büyük önem taşıyan TURKOVAC’ın bugüne kadar geçirdiği süreçler 5 maddede derlendi.

5- SAPTANMIŞ BİR YAN ETKİSİ VAR MI?

5 soruda TURKOVAC ile ilgili merak edilenler #1

Erciyes Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen TURKOVAC’ın ilk aşaması olan Faz 1 çalışmaları, 5 Kasım 2020’de başladı.

44 gönüllü üzerinde uygulanan Faz 1 aşamasının ardından ilk dozu 10 Şubat’ta yapılan Faz 2 çalışmaları ise 250 gönüllüyle yürütüldü ve her iki aşamada da aşıyla ilgili olumlu veriler elde edildi.

Yerli aşının etkinliğinin daha geniş bir kitle üzerinde değerlendirilmesini içeren Faz 3 çalışmaları ise 22 Haziran itibarıyla başladı. Yurt içi ve dışında binlerce gönüllünün katılımıyla yürütülen Faz 3 çalışmaları kapsamında daha önce koronavirüs geçirmeyen ve hiç koronavirüs aşısı olmayanlara TURKOVAC’ın uygulanmasına devam ediliyor.

5 soruda TURKOVAC ile ilgili merak edilenler #2

TURKOVAC, aynı anda yürütülen 8 ayrı klinik çalışmayla Türkiye’nin en geniş kapsamlı aşı geliştirme projesi olma özelliği taşıyor. Klinik çalışmalar kapsamında en son ekim ayında TURKOVAC’ın hatırlatma dozu olarak uygulandığı çalışmaya, 28 ildeki 41 hastanede başlandı.

Hatırlatma dozu çalışması kapsamında, daha önce koronavirüs geçirmemiş ve 2 doz Sinovac aşısı olmuş, 18-59 yaş arası sağlıklı kişiler arasından seçilen gönüllülerin yarısına üçüncü doz olarak Turkovac, diğer yarısına da Sinovac aşısı uygulandı.

TÜSEB desteği ile yürütülen bu klinik çalışma tamamlanma aşamasına geldi. Sonuçların yakın bir zamanda açıklanması planlanıyor.

5 soruda TURKOVAC ile ilgili merak edilenler #3

Acil kullanım onayı, Dünya Sağlık Örgütü veya Sağlık Bakanlığı tarafından bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen, halk sağlığını ciddi olarak tehdit eden istisnai durumlarda sorumlu kurum tarafından verilen kullanım izni anlamına geliyor.

Türkiye’de aşılar için bu süreç, TİTCK tarafından “Acil Kullanım Onayı Başvurusu ve Değerlendirmesi Hakkında Kılavuz” ışığında yürütülen incelemeler sonucunda tamamlanıyor. Buna göre, yerli aşı adayı TURKOVAC için öncelikle başvurunun ön değerlendirmesi yapılacak. Bu aşama bittiğinde ise aşıyla ilgili yürütülen çalışmaların sonuçlarına odaklanılacak ve kapsamlı değerlendirme süreci başlayacak.

Değerlendirme aşamasında aşının yarar/risk dengesi, klinik verileri, halk sağlığına faydaları gibi kıstaslar bilimsel ve uluslararası standartlara göre ele alınacak.

5 soruda TURKOVAC ile ilgili merak edilenler #4

Yerli aşı adayı TURKOVAC’ın çeşitli varyantlar üzerinde etkinliğine yönelik çalışmalar da yürütülüyor. Bu çerçevede aşının Alfa varyantına karşı yüzde 100 etkili olduğu belirlenirken, izole edilen Delta varyantı üzerindeki incelemeler devam ediyor.

Dünyada aşı çalışmaları için belirlenmiş standartlar olan GLP, GMP ve GCP standartlarına uygun şekilde yürütülen TURKOVAC inaktif aşı geliştirme çalışmalarında, şu ana kadar gönüllülerde ciddi bir yan etkiyle karşılaşılmadı.

5 soruda TURKOVAC ile ilgili merak edilenler #5

Fahrettin Koca’dan muhalefete aşı müjdesi sonrası tepki: Sevinmenizi beklerdim haberi için tıkla

5 soruda TURKOVAC ile ilgili merak edilenler #6

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz