15 Temmuz’u anma programı açıklandı


FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle yarından itibaren yurt içi ve dışında çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

BÜTÜN VATANDAŞLAR KATILABİLECEK

Anma törenleri kapsamında etkinlikler, yarın başlayacak ve 16 Temmuz gecesi son bulacak. Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak anma törenlerine bütün vatandaşlar katılabilecek.

ETKİNLİKLER YARIN BAŞLIYOR

15 Temmuz'u anma programı açıklandı

DEVLETİN ZİRVESİ MECLİS’TE OLACAK

Vatandaşların ve kurumların, anma programları için hazırlanan içeriklere, “www.15temmuzetkinlikleri.com” adresinden ulaşabilecek. Ayrıca, sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve kurum ve kuruluşları tarafından da hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

81 İLDEN BAYRAK GETİRİLECEK

Bu kapsamda, yarın darbe girişimi sırasında şehit düşenlerin kabirleri ziyaret edilecek. Öğle namazına müteakip 81 ilde Ulu Camiler ve Selatin Camilerinde Mevlid-i Şerif okunacak ve yemek verilecek. 15 Temmuz konulu fotoğraf sergileri açılacak.

16 TEMMUZ’DA PROGRAM SONA ERECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki etkinliklerin ardından Ankara’ya gelecek. Devletin zirvesi saat 01.00’de Meclis’te vatandaşlarla buluşacak. Kuran-ı Kerim tilaveti ve duaların ardından Meclise ilk bombanın atıldığı saat olan 02.32’de Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşma yapacak.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de konuşma yapması beklenen törenin ardından 81 ilden yürüyen gençlerin getirdiği bayraklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve TBMM Başkanı Kahraman’a teslim edilecek.

Program kapsamında, TBMM ve Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığında da “video mapping” gösterisi yapılacak. Anma programının son günü olan 16 Temmuz sabahı saat 04.50’de Millet Camisi’nde sabah namazı kılınacak, ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin açılışı yapılacak. Açılışta Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara hitap edecek.

15 Temmuz haftası boyunca büyükelçiliklerde 15 Temmuz anma programları düzenlenecek, basın bültenleri yayımlanacak ve yabancı kamuoyu bilgilendirilecek.

Ana akım ve sosyal medyada 15 Temmuz ile ilgili mesajlar yayımlanacak. Demokrasi nöbeti 16 Temmuz Pazar günü gece 24.00’te sona erecek.