15 Temmuz şehitlerinin adları balona bağlanıp uçuruldu


İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan yüksek irtifa balonu, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri için havalandı.

İZMİR VALİSİ TEŞEKKÜR ETTİ

15 Temmuz şehitlerinin adları balona bağlanıp uçuruldu

“249 ŞEHİDİMİZİ UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

İstiklal Marşı okundu. İzmir Valisi  Ayyıldız, törende yaptığı konuşmada bu anlamlı günde gerçekleştilen etkinlikten dolayı teşekkür etti. Ayyıldız, “Güzel bir enstane oldu. 15 Temmuz’un bilim ayağını oluşturdunuz. Bilimde nöbet nasıl tutulacağını ortaya kuydunuz. İyi ki varsınız” dedi.

“CANLARI PAHASINA BU ÜLKEYE KORUMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPTILAR”

15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın etrafında kenetlenerek geçmişine layık şekilde anlamlı duruş sergileyen ve kahramanlık halkalarına bir yenisini ekleyen Türk milletinin önünde saygıyla eğildiğini belirten Vali Ayyıldız, 15 Temmuz’da milletin sergilediği destansı duruşun dünyadaki mazlum ülkelere örnek olduğunu söyledi. Ayyıldız “Bu necip millet ezilmiş hakların ağabeyi, hamisi ve örneği oldu. 249 şehidimizi unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

ŞEHİT ÖMER HALİSDEMİR’İN FOTOĞRAFI KONDU

15 Temmuz şehitlerinin adları balona bağlanıp uçuruldu

249 ŞEHİDİN ADI BALONLARA BAĞLANDI, BALONLAR GÖKYÜZÜNE YÜKSELDİ

Demirtaş ise 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri’ni İEÜ’de andıklarını ve şükranlarını sunduklarını söyledi. Demirtaş, “Canları pahasına bu ülkeye korumak için her şeyi yaptılar. Biz de bu ülke için öğrencilerimizle birlikte elimizden gelen her şeyi yaparak bayrağı daha yukarı taşımak için çalışıyoruz. Öğrencilere teşekür ediyorum. Sabahlara kadar çalışıp bu projeyi ürettiler. Bir sözleri var bana. Uzaya İEÜ uyduusnu yerleştireceğiçz. En fazla iki üç yıl içinde yerleşetirecekler. Başka ülkelerin uydularından bilgi almak yerine kendi uydumuzu yöneten ülke olmak konusunda ellerinden geleni yapacaklar” dedi.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Barış Özerdem, İEÜ Mühendislik Fakültesi uydu geliştirme programı çerçevesinde mekanik ve elektronik sistemlerin, yazılımların test edilmesine olanak sağlayan yüksek irtifa balon sistemi ürettiklerini söyledi.

15 Temmuz şehitlerinin adları balona bağlanıp uçuruldu

Öğrencilerin sabahlara kadar süren çalışmaları sonucu ürettikleri balon aracılığıyla şehitlerin adlarını gökyüzüne iletmek istediklerini belirden Özerdem, “Balon 100 bin feet yüksekliğe kadar kadar çıkacak. Sonra paraşütle yeryüzüne dönecek. Aynı zamanda, Genetik ve Biyomühendislik Bölümü ve Tıp fakültesi öğretim üyelerince hazırlanmış ve çeşitli ilaçların üretiminde kullanılan bazı bakterilerin uzay ortamındaki davranışlarını gözlemleyebilmek için minik bir kapsül de balonla gönderilecek” dedi.

Öğrencilerden Can Bağdur da yüksek irtifa balonuyla ilgili bilgi verdi. Konuşmaların ardından balon şişirildi. Öğrenciler, balonu yönlendiren, sinyal alıp vermesini sağlayan, elektronik devreler ve yazılımları içinde barındıran ve üzeri 15 Temmuz’daki 249 şehidin adı, Şehit Ömer Halisdemir’in fotoğrafı, Türk Bayrağı ve üniversitesi logosuyla kaplanmış kutuya balona bağladı. Vali Ayyıldız, Demirtaş ve öğrenciler balonun iplerini aynı anda bırakarak gökyüzüne saldı. Balon hızla gökyüzüne yükseldi. Yaklaşık 1000 feet’e çıkacak balon daha sonra paraşütle yeryüzüne dönecek.

15 Temmuz şehitlerinin adları balona bağlanıp uçuruldu

15 Temmuz şehitlerinin adları balona bağlanıp uçuruldu