Çipras yine Türkiye’yi hedef aldı

“YUNANİSTAN TEK BAŞINA DEĞİLDİR”

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, dün yaptığı açıklamalardan sonra bugün yine konuştu.

“MALİYETİ BÜYÜK OLACAKTIR”

Çipras, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün AK Parti Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

Çipras yine Türkiye'yi hedef aldı

Çipras, Kıbrıs’taki Yunan Askeri Birliği’nde yaptığı konuşmada, Erdoğan’ın bugün AK Parti Meclis Grup Toplantısı’nda dile getirdiği Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına değindi.

Çipras, “Sayın Cumhurbaşkanı’na buradan sesleniyorum. Ben kendime göre değil; uluslararası hukuk adına, Avrupa Birliği adına ve hukuk kurallarına saygılı olan uluslararası toplumun adına, mantıklı ve gerçekçi bir dil kullanarak konuşuyorum. Yunanistan tek başına değildir. Bölgedeki istikrarın ve barışın sütun taşlarından biridir. Gerek Yunanistan’ın gerekse Kıbrıs’ın egemenlik haklarını, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde korumakta kararlıyız.” dedi.

Çipras yine Türkiye'yi hedef aldı

BBC Türkçe’nin aktardığı konuşmada Çipras, “Yunanistan’ın ya da Rum Kesimi’nin egemenlik haklarını ihlal edecekler bilmelidir ki; bunun maliyeti büyük olacaktır. Türkiye’nin AB ilişkileri ile bölgedeki işbirliği olanaklarına büyük zarar verecektir.” dedi.

Küstah açıklamalarda bulunan Çipras, “Bölgede bile bile anlamsız sondajlar yaparak tahrik unsuru olan faaliyetlerinizden vazgeçin. Bu gibi faaliyetler gücünüzü değil; zafiyetinizi göstermektedir.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetleri VİDEO